Статті

Як проводиться замір опору ізоляції?

Замір опору ізоляції є одним з пріоритетних напрямків, в яких працює будь-яка електровимірювальна лабораторія. І це не випадково, адже саме ця операція є головною ланкою у визначенні стану ізоляції, а, відповідно, і в забезпеченні безпеки використання електромереж та обладнання різного призначення. Поговоримо про те, як вимірюють опір ізоляції.
Для зняття показань стану ізоляції використовують спеціальний прилад - мегомметр. Він складається з генератора струму та механізму, що вимірює напругу. Існує обладнання, яке розраховане на робочу напругу до 1000 В і до 2500 В.
На підготовчому етапі вимірювання опору ізоляції необхідно:

    
перевірити стан мегомметра шляхом випробування його при розімкнутих проводах - при цьому його стрілка має показувати на знак нескінченності, а також при замкнутих проводах - у цьому випадку стрілка має зупинитися у 0;
    
перевірити покажчиком напруги, не поданий струм до кабелів, на яких планується проводити вимірювання опору ізоляції;
    
провести заземлення струмовідних жил кабелів, які будуть піддані випробуванням.

При роботі з мегомметром обов'язково потрібно використовувати затиски з ізольованими рукоятками. Якщо ізоляція досліджується на напругу понад 1000 В, необхідно надягати діелектричні рукавички. До струмоведучих частин під час перевірки опору торкатися не можна.
Показання з мегомметра знімаються тільки тоді, коли його стрілка приймає стійке положення. Щоб домогтися цього, необхідно виробляти обертання ручки приладу зі швидкістю 120 оборотів в хвилину. Опір ізоляції можна встановлювати після 1 хвилини обертання ручки, коли положення стрілки стабілізувався.
Коли вимір закінчено, на прилад накладається заземлення для зняття напруги, тільки після цього   кінці мегомметра від'єднуються.
Найчастіше опір ізоляції вимірюють в мережах освітлення. Перевірка проводиться на напругу 1000 В, при цьому знімаються показники з ізоляції магістральних ліній до загальних розподільних щитів, від них до квартирних розподільних щитів, далі - від вимикачів до світильників. Вимірювання включає перевірку ізоляції самих освітлювальних приладів.
Регулярна перевірка справності ізоляції - основна умова безпечного й тривалого використання будь-яких електричних мереж і приладів. Тому необхідно в обов'язковому порядку періодично звертатися до фахівців, що здійснюють ці роботи із застосуванням сучасних приладів і технологій.

Назад